Εσπερινό Λύκειο Ρόδου

Το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Ρόδου λειτουργεί από το 1972 στο Βενετόκλειο και συστεγάζεται με το 1ο ΓΕΛ, το 3ο Γυμνάσιο και το Εσπερινό Γυμνάσιο Ρόδου.

Αποτελεί ως σχολείο την αληθινή, χειροπιαστή ευκαιρία για εκπαίδευση για κάθε εργαζόμενο ή άνεργο που επιθυμεί την βελτίωση του βιογραφικού του με τη λήψη Απολυτηρίου Γενικού Λυκείου. Και καθώς οι ανάγκες για βιοπορισμό δεν επιτρέπουν πάντα στους εργαζόμενους να φοιτήσουν σε ημερήσια σχολεία, το Εσπερινό μας Λύκειο καλύπτει απόλυτα αυτό το κενό.

Δίνει ίσες ευκαιρίες στη γνώση, στην εκπαίδευση και αμβλύνει έτσι όλες τις κοινωνικές ανισότητες.    Η φοίτηση στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο Ρόδου είναι τετραετής και έτσι καλύπτεται χρονικά με τον καλύτερο τρόπο η τριετής ύλη του ημερήσιου Λυκείου.

Το δικό μας Εσπερινό Γενικό Λύκειο της Ρόδου δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές του να θεμελιώσουν δικαίωμα συμμετοχής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Πανεπιστήμια και ΑΤΕΙ- Σχ. Τουριστικών Επαγγελμάτων) με Πανελλαδικές Εξετάσεις. Προϋπόθεση είναι ο μαθητής να έχει παρακολουθήσει τουλάχιστον και την Γ’ τάξη Εσπερινού, να έχει ολοκληρώσει δηλαδή τουλάχιστον δυο χρόνια σπουδών σε Εσπερινό Λύκειο.  Έτσι οι απόφοιτοι εξετάζονται με διαφορετικούς όρους σε σχέση με τα Ημερήσια Λύκεια, διεκδικώντας ειδικό ποσοστό επί των συνολικών θέσεων στα Τριτοβάθμια Ιδρύματα της χώρας.

Μέσα στα πλεονεκτήματα του Εσπερινού Λυκείου είναι και αυτό για τους στρατευμένους μαθητές, που μπορούν να υπηρετούν τη θητεία τους παράλληλα με το σχολείο και με καθιερωμένο ξεχωριστό καθεστώς απουσιών, ώστε να μπορούν να προσέρχονται στις εξετάσεις στο τέλος του σχολικού έτους χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι απουσίες τους